Gimnazjum Nr 1 w Srokowie

GROŹBA Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Agata Wojnowska   
10.02.2015.

GROŹBA

 

Groźba – jest sposobem oddziaływania na psychikę drugiej osoby przez ukazanie jej zła, które może ją spotkać ze strony sprawcy. Może być wyrażona ustnie, na piśmie, ale także za pomocą gestu, czy też innego zachowania (np. wyjęcie niebezpiecznego narzędzia i pokazanie, jaki zostanie zrobiony z niego użytek).


Treścią groźby musi być zapowiedź popełnienia przestępstwa. Sprawca nie musi osobiście grozić pokrzywdzonemu, może posłużyć się osobą trzecią.
Nie jest konieczne, aby grożący rzeczywiście zamierzał zrealizować groźbę. Wystarczy, że treść groźby zostanie przekazana. Konieczne jest natomiast wzbudzenie w zagrożonym uzasadnionej obawy, że groźba zostanie spełniona. Pokrzywdzony musi potraktować groźbę poważnie  i uważać jej spełnienie za  prawdopodobne.
Jest to przestępstwo umyślne, co oznacza, że sprawca chce wywołać u drugiej osoby obawę i poczucie zagrożenia.

 

Art.190 kodeksu karnego

§1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§2. Ściganie następuje wniosek pokrzywdzonego.

 

Zmieniony ( 10.02.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 Gimnazjum Nr 1 w Srokowie :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.